
Co to jest i jak działa system endokannabinoidowy (ECS)?
Czym są kannabinoidy?
Kannabinoidy – to grupa organicznych związków chemicznych. Oddziałują na receptory kannabinoidowe i są częścią układu endokannabinoidowego (ECS). Obecnie rozróżniamy trzy typy kannabinoidów:
- Kannabinoidy roślinne. Występują jako alkaloidy roślinne.
- Endokannabinoidy. Występujące w organizmie zwierząt, w tym człowieka.
- Kannabinoidy syntetyczne. Wytworzone przez człowieka
Jaką rolę spełnia system ECS?
System enndokannabinoidowy (ECS), znajduje się w ludzkim organizmie. Ilekroć występują odchylenia od homeostazy (równowagi) w funkcjach organizmu, system endokannabinoidowy jest aktywowany.
ECS to sieć receptorów komórek, reagujących na określone rodzaje agonistów. Odbiera i tłumaczy sygnały z kannabinoidów. Zaczyna odpowiednio reagować poprzez syntezę endokannabinoidów, które działają jak neuroprzekaźniki. Składa się on z dwóch głównych receptorów – CB1 oraz CB2 (rozmieszczone są w całym ludzkim organizmie).
Wyobraźcie sobie, iż receptory w naszym ciele, to wiele sejfów, a każdy z nich ma przypisane odpowiadające im szyfry. To związki chemiczne zwane agonistami. Gdy agonista wiąże się z receptorem komórki, przekazywana jest wtedy wiadomość bezpośrednio do tej komórki. Odpowiedni zamek i klucz! Działamy skutecznie wtedy, kiedy wiemy, do jakich drzwi skierować się z odpowiednim kluczem. Tutaj, ta wymiana odbywa się samoistnie i intuicyjnie.
Receptory CB1 i CB2
- CB1, Największe ich nagromadzenie znajduje się w okolicy kręgosłupa i mózgu, oraz centralnym układzie nerwowym. Są odpowiedzialne za regulację odczuwania bólu w końcówkach nerwowych. Mieszczą się w mięśniach szkieletowych, tkance tłuszczowej, wątrobie oraz innych narządach. Ich nagromadzenie występuje w miejscach powiązanych z zachowaniem, na które mają wpływ. Dla przykładu w podwzgórzu, oddziałującym na regulację apetytu. W ciele migdałowatym, odgrywającym dużą rolę w procesach pamięciowych i stanach emocjonalnych.
- CB2, te rerceptory można znaleźć głównie w komórkach układu immunologicznego (odpornościowego), w przewodzie jelitowo – żołądkowym, a także w obwodowym układzie nerwowym. Kiedy się aktywują, ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego. Jest to reakcja, która jak się powszechnie uważa, odgrywa ważną rolę w odpowiedzi immunologicznej całego organizmu, na choroby oraz niektóre schorzenia.
Naukowcy dowiadują się coraz więcej o systemie endokannabinoidowym. Badają również potencjalną rolę kannabinoidów pochodnych konopi, takich jak THC, kannabidiol CBG, CBN oraz inne. Nauka dowodzi silnego związku między układem endokannabinoidowym a CBD. Kannabinoidy, naśladują zachowanie endokannabinoidów i wchodzą w interakcje z receptorami kannabinoidowymi w celu wzmocnienia układu endokannabinoidowego. Gdy kannabinoidy oddziałują z receptorami kannabinoidowymi, stymulują różne reakcje fizjologiczne.
Wszystkie te informacje wskazują, jak bardzo wiele różnych funkcji pełni układ endokannabinoidowy w naszym ciele. To niebywale skomplikowany system, odgrywający ogrom istotnych funkcji ludzkiego organizmu. Ze względu na interakcję kannabinoidów zewnętrznych z układem endokannabinoidowym, coraz częściej lekarze na całym świecie kierują się w stronę leczniczych właściwości olejku konopnego CBD. A zatem nie mamy do czynienia z „cudownym lekiem”, tylko z doskonale inteligentną i logiczną rośliną, która wspiera leczenie nie tylko wielu schorzeń, lecz również harmonizuje nasze układy i systemy wewnętrzne.