Konopie w historii i medycynie.

Konopie w historii i medycynie.

Konopie. Tradycje oraz szlaki.

Konopie towarzyszą ludzkości od tysiącleci. Odnotowano, iż pierwsze medyczne zastosowanie konopi sięga czasów panowania cesarza Chin – Shen Nunga. Stosowano je wtedy w celu złagodzenia bóli oraz artretyzmu. Pierwsze konopne rolnictwo zanotowane na terenach Chin, sięga około 6500 lat p.n.e. Wtedy to usprawniono technologię pozyskiwania włókien konopnych.

Tradycyjnie, Czerwony Cesarz, gdyż tak go nazywano, uważany jest za odkrywcę akupunktury, ojca tamtejszego ziołolecznictwa, a nawet rolnictwa. Wprowadził do kultury upraw wiele roślin, które nie były wtedy jeszcze znane chińczykom. Choć ludzkość zna konopie od ponad 12.000 tysięcy lat, doświadczenie tego niezwykłego cesarza, wzbogaciło skarbiec ziołolecznictwa o dawkę wiedzy, przewyższającą absolutnie standardy odkrywcze XXI wieku. Przypisuje się mu autorstwo, pierwszego chińskiego zielnika , wielkiej księgi Pen-cao i z tego powodu mówiono o nim Shen-Nung-Pen-cao, czyli „Cesarz-Zielarz”.

W tamtych czasach konopie zdobyły całkowitą popularność wśród ludzi i rozprzestrzeniły się na terenie Chin. Następnie powędrowały do Korei około 2000 lat p.n.e. a tysiąc lat później do Indii. Zarówno Hindusi jak i Chińczycy, odkryli ogrom konopnych możliwości. Używano ich do produkcji lin, ubrań, płócien, lekarstw, ozdób, balsamów, oraz wielu innych dóbr. Nasiona przerabiano na olej i pożywienie. Konopie znalazły nawet swoje miejsce na arenach budowlanych. Czerpano całymi garściami, z niewiarygodnie szerokiego wachlarza zastosowań, jakie posiada konopia.

Rozsiewane horyzonty

Historia posiada również dowody, na kultywację konopi na terenach bliskiego wschodu, przez scytyjskie plemiona indoeuropejskie około 1400 p.n.e. To dzięki nim, konopie trafiły na tereny dzisiejszej Rosji oraz Ukrainy, skąd ruszyły na wędrówkę po całej Europie. W tamtych czasach wiedza o kultywacji i zastosowaniu konopi przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Dla każdej z cywilizacji, konopia stawała się jedną z najważniejszych roślin uprawnych.

W kolejnych latach, poprzez wpływy Bliskiego Wschodu, kultywację konopi zaczęto również w Afryce. Na początku XIX wieku, konopia trafiła z Afryki do Ameryki południowej i Meksyku.

Tymi oto szlakami, wykorzystanie konopi objęło praktycznie całą planetę…nasz dom. Potrafiliśmy dbać o wspólne dobro i wiedzę, które przekazywaliśmy sobie przez tysiąclecia.